Minden beszélgetés, kérdőívfelvétel alkalmával a sorstársaktól tippeket, tanácsokat is kaptunk, amelyeket szeretnénk megosztani veletek. Témák szerint csoportosítottuk őket, úgy mint gyakorlati tanácsok, segítségnyújtó tanácsok, tippek a partnerek számára.
Neked is van tipped, tanácsod, amit szívesen megosztanál más nőkkel? Küldd el nekünk emailen a info@malyvavirag.hu email címre.
Gyakorlati tippek, tanácsok:
- Kérj időpontot egy szakembertől, például a kezelőorvosodtól, és kezdeményezz egy beszélgetést a szexualitásról. Ha szükséges, azt is elmondhatod, hogy még nem állsz készen, azonban ha szükséges, akkor fel tudod magad készíteni a témára. Így tudod, hogy bizalommal fordulhatsz az illetőhöz.
- Nagyon fontos, hogy a partnereddel is őszinte legyél azzal kapcsolatban, hogy mi is történik, és hogy a partnered is részt vegyen a folyamatban. Ez a sorstárs eleinte egy szót sem mesélt a partnerének a betegségéről.
- Csak akkor kezdj újra szexuális életet élni, ha te készen állsz rá, ne akkor, amikor a partnered kész rá.
- Nem kell azonnal szeretkezni, más módon is meg lehet élni az intimitást. Ez különösen igaz az első időkben, amikor még szoknod kell a testedben végbement változásokat is.
- Ne várj túl sokáig a szakember, pl. szexológus bevonásával. Minél tovább vársz, annál magasabb lesz a küszöb, amit át kell lépni.
- Folyamatosan keresd a lehetőségeket.
- Beszélgess a partnereddel.
- Ha nem érzed azt, hogy működik a kémia a szexológussal, akkor keress egy másik szakembert. Biztonságban kell érezned magad ahhoz, hogy tudj beszélni ezekről a dolgokról.
- Tégy róla, hogy essen szó a szexualitásról az orvosi rendelőben, hiszen jogod van a témának figyelmet követelni.
- Gyakorolj szorgalmasan, mind a tágítóval, mind a partnereddel.
- Akár fizikai, akár lelki problémáid vannak, kérj szakértő segítséget.
- Élvezd továbbra is a szexualitást.
- Szerezz be síkosítót és gyakorolj.
- Beszélgess erről a partnereddel. Jelezd, amikor fájdalmat érzel és azt is, hogy mi legyen másként annak érdekében, hogy mindketten élvezzétek a szexet.
- Fedezd fel és elégítsd ki saját magad.
- (Korai) változókorban vagy? Vedd fel a kapcsolatot a kezelőorvosoddal vagy egy változókori tanácsadóval. Gyakori, hogy ők is tudnak segíteni a panaszaidon.
- Próbáld elfogadni magad.
- Keress másik szexpozíciót.
- Beszélgessetek egymással, anélkül, hogy azonnal megoldást keresnétek. Egyszerűen csak osszátok meg egymással a gondolataitokat és beszéljétek ki magatokat.
- Tudd, hogy normális, ha sugárkezelés után szeretkezésnél vérzést tapasztalsz.
- Ne feledd: sok olyan nő van, akik nem küzdenek daganatos megbetegedéssel, viszont hasonló szexuális és intimitásbeli problémáik vannak. Olyanokkal beszélgess, akik társaságában kényelmesen érzed magad ilyen témák esetén is.
- Beszélgess sorstársakkal! Sokat segíthet, ha tudsz valakivel beszélgetni ezekről a kérdésekről. A Mályvavirágok Közösségében ezt megteheted. Ha még nem vagy tagja, vedd fel velünk a kapcsolatot: info@malyvavirag.hu
- Ne szégyelld magad, nem te vagy az egyedüli érintett.
- Adj lehetőséget a partnerednek arra, hogy megértsen téged. Egyértelműen jelezd, hogy mire van szükséged. Akkor is, ha ehhez ki kell lépned a komfortzónádból. Ne abból indulj ki, hogy a partnered magától mindent meg fog érteni.
- Az intimitás több, mint a behatolás vagy a szexuális együttlét.
- Teljesen normális, hogy megváltozott a szexualitásod. Nem te vagy az egyedüli érintett.
- A behatolás nélküli szex nem a világ vége. Ezen kívül is létezik számos más módszer arra, hogy élvezettel töltsétek meg a szexuális életeteket. Tény, hogy mindenki igényeinek kielégítése kicsit több merészséget és intimitást igényel.
- „Miután nem volt és most sincs szexuális kapcsolatom, a kezelésem alatt egyáltalán nem tettem fel a szexualitással kapcsolatos kérdéseket. Szerintem jobb lenne, ha a kezelőorvos/terapeuta beszélne minderről a kezelés idején vagy után.”
- Semmi sem kötelező! A szeretkezés nem kötelezettség, hanem egy vágy.
- Gondold át a szexuális repertoárodat. Előfordul, hogy ilyenkor jössz rá, hogy tulajdonképpen a szexet mindig is valamennyire nehézségként élted meg, vagy már jó ideje nem érezted izgalmasnak. De az is előfordulhat, hogy elsősorban cirógatáshoz, csókolózáshoz, lazító masszázshoz vagy sok összebújáshoz van kedved. Lehet, hogy mindig is ezt szeretted igazán, de nem merted kérni. Ezek az érintések gyakran eltűnnek, amikor a szex is eltűnik, és ez szomorú. Gyakran ugyanis a partnerek igenis motiváltak abban, hogy igazodjanak a másik igényeihez és új szexuális repertoárjához. Közelebbről megvizsgálva gyakran derül ki az, hogy jobban hiányolják az intimitást, mint a szexuális kielégülést vagy a behatolást.
( Forrás részben az NFK.nl )
Tippek a hüvely és a vulva egészséges ápolására
- A hüvely bemenete körüli bőr megfelelő kezelésére hüvelyi krémeket használhatsz. Napi néhány alkalommal történő használattal az irritáció csökkenthető vagy akár meg is előzhető.
- Hüvelyszárazság ellen például hüvelykúpot, vagy applikátorral felhelyezendő hüvelykrémet is használhatsz. Ezek a készítmények drágábbak, az pedig, hogy segítenek-e, mindenkinél egyéni. Patikában, drogériában vagy az interneten vásárolhatók meg.
- Ösztrogénkrémet vagy hüvelyi ösztrogéntablettát is használhatsz, ha száraz vagy irritált a hüvelyed. Ezek a termékek a hüvely nyálkahártyájának helyreállításában segítenek. Ösztrogént kizárólag orvosi rendelvényre, recept ellenében vásárolhatsz a patikában.
- Langyos vízzel mosd meg a vulvát/szeméremajkakat naponta nem több, mint egy vagy két alkalommal. Javasolt a szappan, parfüm, parfümtartalmú krémek és hüvelyzuhany használatának mellőzése. Intimhigiéniáról itt tudsz többet olvasni: https://malyvavirag.hu/kiadvanyok/intim-higienia
- Ne hordj szintetikus anyagból készült fehérneműt, mivel az ilyen anyag viszketést vagy irritációt okozhat. Sőt, néha kellemes, ha éjszaka fehérnemű nélkül alszol. Kerüld a túl szűk nadrágokat is!
Általános tippek szexuális változásokhoz
Ha megváltozott tested és a szexuális panaszok neked vagy partnerednek gondot okoznak, és ezt együttes erővel nem tudjátok megoldani, akkor ne feledd, hogy a kérdésekkel mindig fordulhattok a kezelőorvosodhoz (pl. a háziorvosodhoz, az onkológusodhoz, sebészedhez, a Mályvavirághoz).